Medium – Graal

26 Gru


Kiedy w maju zeszłego roku na poprzednim blogu opisywałem koncert Firmy, agenturalna część moich czytelników wyśmiewała moje spostrzeżenie, iż pokolenie JP = Jestem Porządny staje się punktem zwrotnym dla odrodzenia młodych Polaków, aby zastąpić Platformę Obywatelską polskim patriotyzmem. Dziś okazało się, że miałem rację, bo nawet Marcin Węcławek aka Flint na jednym z lewackich blogów napisał: Sprawa jest prosta, dyskurs w hip-hopie jest w tej chwili taki jakby raperzy brali się z bloga Andrzeja Budy.

Tę ewolucję polskiego rapu w stronę narodową widać choćby w nagraniach Mediuma – działającego od dekady kieleckiego rapera, który na wydanym rok temu debiutanckim winylu Teoria równoległych wszechświatów prezentował dojrzały, wysmakowany muzycznie hip-hop, a na wydanej miesiąc temu podwójnej płycie CD Graal wzbogacił go o tożsamościowe przesłanie. O ile w teledysku promującym poprzednią płytę część ludzi widziała moją książkę o hip-hopie na stole i propsowała przywiązanie do hiphopowych tradycji, to na najnowszym albumie największe pochwały zbiera mocno narodowy Rząd dusz, a poważne tematy podejmuje zwłaszcza pierwsza z płyt. Sam raper powiedział: Tworząc płyty, odnosiłem wrażenie, że w całym tym przedsięwzięciu jestem tylko skrybą, a Autorem jest ktoś inny… Pisałem więc natchniony, a treści zawarte na albumach bronią wiary i tradycji, Polskości i tożsamości, człowieczeństwa i Jego świadomości. Oprócz mocno zaangażowanych utworów, stworzyłem też proporcjonalnie tyle samo bardziej… przyziemnych.

Muzycznie album opiera się na analogowych brzmieniach jak poprzednik, jednak więcej w nim elektroniki. Na uwagę zasługują atrakcyjni goście: O.S.T.R., Gift Of Gab, Bisz, Tetris i Justyna Dżbik, którą słyszę pierwszy raz w życiu. Chciałbym, aby Asfalt wydał Graala na winylu, bo to jedna z ciekawszych polskich płyt 2012 roku.

Ocena: 4/5

 

Jedna odpowiedź do “Medium – Graal”

  1. Aślar Śeran 19 stycznia, 2013 @ 2:07 pm #

    Nie dajcie się zaczipować, szukajcie chemtrailsów na niebie i walczcie z reptilianami.
    Propsuję Mediuma, bo to mój ziomeczek. Polecimy razem w kosmos, Medi, wierzę w to!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: