Wywiady dla hip-hop.pl i Gazety Wrocławskiej

18 Lu

Historia kultury hip-hop w Polsce Deluxe front (1)
Z okazji premiery książki HISTORIA KULTURY HIP-HOP W POLSCE 1977-2013 rozmawiał ze mną największy w Polsce hiphopowy portal – hip-hop.pl, oraz dominująca na Dolnym Śląsku Gazeta Wrocławska. Oba wywiady możecie przeczytać tutaj i tutaj a opowiadam w nich o najważniejszych płytach hiphopowych i jak powstawały moje książki, dostępne tutaj.

O filmie Jesteś Bogiem:

Duże produkcje filmowe o polskim hip-hopie są potrzebne, ale powinny opierać się na prawdzie. Reżyser Leszek Dawid dzięki aktorom i muzyce pokazał duże możliwości kina, jednak magia pryska w miejscach, gdy scenariusz Pisuka mija się z prawdą. I choć lubimy się z Rahimem, to stoję po stronie Krzysztofa Kozaka, Abradaba i Pei. Co ciekawe, gdy 10 lat temu rozmawiałem z Abradabem, to przychylnie przyjął on pomysł napisania książki o losach Kalibra 44 i Paktofoniki w jednej biografii.

O cenzurze prewencyjnej przed wydaniem książki:

Największym zaskoczeniem była cenzura prewencyjna, bowiem Kinga Kaźmierska-Rataj z wrocławskiej prokuratury bez podstawy prawnej zatrzymała mi komputery na pół roku, a moje niewydane książki kazała czytać biegłemu, szukając wątków rasistowskich w hip-hopie. Biegły ich nie znalazł. Podobne bezprawne akcje prowadzono wobec Sokoła, Jimsona, Żuroma i Pei, co pokazuje, że największą siłą hip-hopu jest wolność słowa, której boi się władza. Zwłaszcza że polski hip-hop jest patriotyczny i liberalny jednocześnie. Dlatego dokończyć moją książkę mogłem dopiero w ostatnich dwóch latach. Na szczęście trafiłem w czas ponownej popularności tego gatunku muzyki w Polsce.

o łączeniu pasji i pogodzeniu fizyki z rynkiem muzycznym:

Dzięki temu patrzę na świat z szerokiej perspektywy. Jako naukowiec specjalizuję się ekonofizyce, czyli zastosowaniu fizyki na różnych rynkach finansowych. Moja przedostatnia publikacja opisuje rynek muzyczny m.in. z punktu widzenia mechaniki płynów. Zresztą pisanie książek sprawia, że moje publikacje naukowe mają opinie klarownych, a książki – konkretnych. Wiele pasji daje mi rozwój, bo gdy mam przeszkody w jednej, to realizuję drugą. Taki właśnie jest mój prywatny sposób na bycie szczęśliwym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: