Anna German – Z archiwum polskiego radia

17 Czer

Kiedy w grudniu zeszłego roku w Szarm El Szejkh pewien Rosjanin wiedząc, że jestem Polakiem wypytywał mnie o Annę German nie wiedziałem co odpowiedzieć, bo nie potrafiłem oszacować jej popularności w Rosji. Ale sytuacja powtórzyła się 4 miesiące później na Seszelach, gdy inny Rosjanin wprost powiedział, że oni zazdroszczą nam, że Anna wybrała właśnie Polskę na swoją ojczyznę. Wówczas nie wiedziałem, że za renesans jej popularności wpłynął serial z Joanną Moro w roli głównej, a ponieważ Moro słabo radzi sobie ze śpiewaniem – co widzieliśmy w piątek w Opolu – piosenki Anny German wykorzystano w filmie w oryginale.

W efekcie serial nakręcił koniunkturę na płyty Anny German i pozwolił wyjść Polskim Nagraniom z kilkumilionowego długu – także wobec spadkobierców artystki. I od wiosny na polskich listach sprzedaży jej płyty królują – na przemian z Kultem i polskim hip-hopem – na listach sprzedaży co postawiło w kompromitującej sytuacji Piotra Metza, organizatora Fryderyków, gdyż żaden nagrodzony czy nominowany nie dostał się nawet do pierwszej pięćdziesiątki.

Z archiwum polskiego radia to ostatnio najpopularniejsza z płyt Anny, bo na dwóch krążkach zbiera nagrania z dwóch dekad. Jednak po zapoznaniu się z całą twórczością obdarzonej tak niepowtarzalnym głosem 184-centymetrowej artystki nawet na pierwszy rzut oka widać, iż to zaledwie wstęp do jej talentu i mimo takich klasyków jak Człowieczy los składanka zbiera zaledwie 1/3 z jej istotnych dokonań. Bowiem mimo złotych płyt w PRL większość jej płyt rozeszła się w Związku Sowieckim, gdzie doczekała się zupełnie innych, ale równie pięknych przebojów. Ale nawet w Polsca poza Archiwum Polskiego Radia istnieją tak istotne utwory jak lubiane przez Joannę Moro Cztery karty czy rosyjski cover Anny Jantar Aby szczęśliwym być, czy też nagrane dla najbliższej rodziny na magnetofon psalmy, które Anna śpiewała równie czystym głosem zmagając się ze śmiertelną dla niej chorobą – mięsakiem – której przyczyną był wypadek z sierpnia 1967 gdy wracała z pierwszego koncertu swojej włoskiej trasy koncertowej. Dlatego zachęcam do głębszego poznania piosenek artystki, której talent przekraczał granice PRL i na trwałe zapisał się w kanonie polskiej piosenki. Zwłaszcza, że jak powiedział Zbigniew Tucholski – także fizyk – że system komunistyczny wytrzebił wszystkich trzech mężczyzn w jej rodzinie, a mimo to Anna German do ostatnich chwil zachowała skromność i optymizm.

Ocena: 4/5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: