Ten Typ Mes i lepsze żbiki

23 Lip

Licząc ilość posiadanych płyt w mojej kolekcji dzięki winylom Ten Typ Mes zajmuje miejsce w okolicach setnego, co przy moim dużym zainteresowaniu muzyką jest dużym wyróżnieniem. W sumie Piotrka lubię przede wszystkim za to, że nawet gdy błądzi, to potrafi przyznać się do tego, dojrzeć i nawet zmienić poglądy. Tak jak w przypadku Pjusa, z którym kiedyś się nie zgadzał rymując: „żenują mnie antysemickie żarty na imprezach” a obecnie obaj mają wspólne poglądy na politykę, a Mes otwarcie przyznaje się do fascynacji Bukowskim. W przeciwieństwie do Stasiaka, który racje i sukcesy innych traktuje ambicjonalnie i buduje własne ego podlizując się innym nawet, gdy nie ma racji. Słychać to w otwierającym płytę utworze Alkopoligamia 2013, którego największą wadą jest samozadowolenie – tak przerysowane, że pachnie mi kompleksami.

Dalsza część płyty jest na szczęście dużo lepsza, choć Mes jako autor tekstów ostatnio rozmienia się na drobne pisząc felietony do serwisu niemieckiej telefonii komórkowej. W efekcie jego teksty są tylko w połowie tak celne jak na debiutanckiej solowej płycie. Tak jak ocena mojego poglądu, że dojrzałość wiąże się z posiadaniem rodziny z perspektywy rozwodu rodziców jest u Mesa akurat inna. Ze wszystkimi bonusami płyta jest nieco za długa, jednak sytuację ratuje doskonała produkcja i podkłady oparte na G-funku i r’n’b z refrenami często śpiewanymi przez kobiety. A sam raper na szczęście zamiast nie zawsze udanych eksperymentów poprzedniej płyty zadbał o jednolitość swojego stylu i tylko w początkowych utworach sili się na popis swojego flow. Mimo wciągającego, głębokiego brzmienia niektóre utwory jak Nie widzę ich mają niedostateczny poziom głośności zwłaszcza w konfrontacji z głosem Pjusa, który mimo dobrego flow nie zawsze jest słyszalny.

Wśród gości oprócz Pyskatego dominują przedstawiciele Alkopoligamii, która już oficjalnie zapowiada ich płyty w swoich barwach, choć na forach internetowych fani rapu innych raperów niz Mes przyjmują z mieszanymi uczuciami.

Ocena: 4/5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: