Clan Of Xymox – Kindred Spirits

24 Wrz


Kultowy holenderski gotycki zespół Clan Of Xymox debiutował 30 lat temu, a uznanie zdobył dwoma albumami dla słynnej wytwórni 4 AD. Kolejny – Twist Of Shadows sprzedał się w 300 tysiącach egzemplarzy, ale piosenki w stylu Imagination (US#85) wiecej miały wspólnego z Pet Shop Boys, niż zimną falą. W efekcie po albumie Phoenix (1991) zespół stracił popularność i miotał się na przemian między muzyką dyskotekową, a gotykiem. I choć dziś z pierwszego składu ostał się jedynie Rony Moorings, to najnowszy album Kindred Spirits powraca do korzeni jak mało który i oferuje kompozycje, za które jako 15-latek dałbym się pokroić. Oczywiście stworzone przez inne zespoły z absolutnej klasyki gatunku.

Największe wrażenie zrobiła na mnie bliska oryginałowi Decades z repertuaru Joy Division, a doskonale bronią się także A Forest (The Cure), Blue Monday (New Order) czy A Question Of Time (Depeche Mode), wykonane jednolicie, z przewagą industrialnej elektroniki zamiast gitar i basu. Oprócz nich mamy m.in. covery The Sisters Of Mercy az po gwiazdy lat 90-tych, czyli Nine Inch Nails i Radiohead.

Trochę szkoda, że płyta taka nie powstała wcześniej, na przykład 20 lat temu, bo wówczas utrwaliłaby romantyzm lat 80-tych. Bowiem powracająca dziś nostalgia za tamta dekadą bardziej wydobywa z niej syntezatorowe brzmienia, niż romantycznego ducha.

3/5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: