Pih – Kino nocne

16 Maj

10852957_853124618060719_113184575_a

Na pożegnanie wytwórni Step Records Pih wydał w 2013 roku trzecią, część trylogii Dowód rzeczowy. Płyta okazała się najsłabszą w jego dyskografii, głównie dlatego że nie było na niej nic nowego, ale nawet ona trzymała poziom i zawierała tak ważne utwory jak TNT, Zwykły człowiek i kilka innych.

5 miesięcy temu białostocki raper wydał kolejny album Kino nocne, na którym o wiele bardziej zadbał o warstwę producencką, stąd bity Czarny, Pawbeats, BobAir, Matheo czy David Gutjar, który po sukcesie utworu Chłopaczyna z bloków poradził sobie jeszcze lepiej nadając powietrza i lekkości piosence Wielkomiejski sznyt z udziałem Kaczora i Borixona, który paradoksalnie mimo 20 lat na scenie ciągle dba o swój rozwój. W ogóle doszedłem do wniosku, że lżejsze podkłady wobec ostrych i bolesnych tekstów Piha to doskonałe uzupełnienie, o czym świadczą wyprodukowane przez Tekę Późną nocą czy W strzępach parasol z udziałem Tomasza Chady. Pozostali goście Kina nocnego jak Pezet, Sobota, Joka, Peja sprawiają, że jest to najlepiej obsadzony album w dyskografii białostockiego artysty.

Pod względem tekstów mniej widzę polityki, a więcej życiowych i naturalistycznych opisów, z reguły udanych i chwytających za serce, jedynie Sandman przekracza granice dobrego smaku, bo tak dosłowne rymowanie o seksie trochę łamie jego magię.

Oczywiście pojawiają się głosy, że każdy kolejny album Piha to nic nowego, tyle że tak jak w sporcie, skoro drużyna gra dobrze, to po co jej skład zmieniać? Dlatego opisujący tak doskonale rzeczywistość styl Piha, ukształtowany na klasycznych Kwiatach zła i pierwszych dwu częściach Dowodu rzeczowego, jest po prostu optymalny i pole do eksperymentów widzę raczej w zapraszaniu ciekawych gości i producentów, co akurat w przypadku Kina nocnego okazało się trafione. Zwłaszcza, że pod względem okładki – złotej – to najciekawiej wydany album w jego dyskografii i za kilka lat jego pierwsze wydanie będzie miało wartość kolekcjonerską.

Ocena: 4/5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: