Black Sabbath – 10 najlepszych albumów i singli

3 Maj

IMG_20160503_094641[1]

  2 lipca 2016 na południu Polski po raz kolejny zagra BLACK SABBATH z Ozzy Osbourne‚m na wokalu, choć podobnie jak 19 lat temu bez swojego przyaciela Billa Warda na perkusji. W polskojęzycznych mediach zespół ten znany jest praktycznie wyłącznie z wczesnych płyt, zwłaszcza Paranoid, mimo że po rozstaniu z Osborne’m BLACK SABBATH zaliczył udany okres z Dio, który nigdy nie pobierał lekcji śpiewu. Co ciekawe, wiele znaczących dla grupy utworów nigdy nie doczekało się wydania na singlu jak War Pigs, Sweet Leaf, Symptoms Of The Universe czy Children Of The Sea, pierwsza wspólna kompozycja Dio z gitarzystą Tony Iommim, który twierdzi, że posiada demo tej piosenki z inną melodią Ozzy’ego, który opuścił grupę w 1979 roku z powodu alkoholizmu.

W latach 70-tych w anglojęzycznej prasie BLACK SABBATH należał do najbardziej krytykowanych zespołów, dostając regularnie po jednej gwiazdce, w efekcie Iommi rozważał łagodniejsze granie jak FOREIGNER. BLACK SABBATH był jednak kochany przez publiczność i poprawił swój status w nastepnych dekadach, gdy w latach 80-tych wpłynął na metal, w latach 90-tych na grunge, a dwutysięcznych na stoner rock. W efekcie doceniły go najpierw pisma metalowe, rockowe jak Rolling Stone, a potem popowe jak Q, którego krytycy najwyżej ocenili album Vol. 4, mimo iż ten inspirowany narkotykami eksperyment nie był do końca udany i zespół wrócił do tradycyjnych, ciężkich riffów.

Co ciekawe, niższe niż u innych strojenie gitar to efekt wypadku, któremu uległ Tony Iommi tracąc opuszki palców przy piłowaniu drewna, co utrudniało mu normalną grę. Dostosował się do niego także basista Geezer Butler, przez co grany przez nich blues zmienił się w hard rock. I wbrew pozorom, mimo gigantycznego wpływu na heavy metal, odpowiedzialny za większość tekstów Geezer Butler zawsze bronił chrześcijańskiej wiary i nawet promująca wydany po reaktywacji album 13 piosenka God Is Dead? poddaje w wątpliwość istnienie Boga ale na kartezjańskich zasadach, które pomagają uwierzyć jeszcze mocniej.

NAJLEPSZE ALBUMY:
1. Paranoid
2. Master Of Reality
3. Black Sabbath
4. Sabbath Bloody Sabbath
5. Heaven And Hell
6. 13
7. Mob Rules
8. Volume 4
9. Sabotage
10.Never Say Die

NAJLEPSZE 7″ SINGLE:
1. Iron Man
2. After Forever
3. Sabbath Bloody Sabbath
4. Paranoid
5. Never Say Die
6. Neon Knights
7. The Wizard
8. Die Young
9. Mob Rules
10.Evil Woman

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: