Taco Hemingway – Szprycer

21 Wrz

Trójkąt Warszawski z grudnia 2014 roku, choć jest drugim nagranym materiałem Taco Hemingwaya (rocznik 1990) z miejsca dołączył do klasyki polskiego hip-hopu, propsowany zarówno przez samych raperów – jak Eldo, oraz wytwórnie – jak Asfalt, który zdecydował się na jego fizyczne wydanie, także na winylu, który zajmuje zaszczytne miejsce na mojej półce jako jedna z ulubionych płyt roku. Bowiem urodzony w Kairze artysta, mimo że niekoniecznie dobrze radził sobie z wyprzedanymi występami na żywo,  z imponującym dystansem kreślił portret Warszawy swojego pokolenia, po raz pierwszy tak przekonująco od czasów Zip Składu.

Kolejna, zakontraktowana dla Asfaltu EPka Umowa o dzieło wydana latem 2015 przyniosła niewiele nowego, co najwyżej bardziej autobiograficzne refleksje i optymistyczne zadowolenie z własnego sukcesu. Wydany rok później pełnowymiarowy album Marmur (wbrew malkontentom, którzy pojawili się po kolejnej egocentrycznej EPce Wosk) potwierdził jednak klasę Taco Hemingwaya, który zaimponował umiejętnością opowiadania ciekawych i wymyślonych, choć spójnych historii, które budują ten album koncepcyjny.

Uwagę zwracała również współpraca z producentem Rumakiem, który dostarczał Taco coraz lepszych utworów, podczas gdy sam raper stawał się egocentryczny i wtórny. Dlatego Szprycer od początku poszedł w kierunku modnych trendów w stylu Future‚a przy oryginalnych produkcjach Rumaka, co akurat było decyzją dobrą. Problem w tym, że mimo dobrego początku w Nostalgii, pod koniec płyty sam Taco staje się karykaturą samego siebie, redukując swój rap do skandowania haseł. Dlatego większość recenzentów zjechała Szprycera swoimi opiniami, pomijając jego zalety muzyczne.

Jednak zamiast popadać w skrajności, warto docenić tą nie do końca udaną EPkę właśnie za eksperymenty muzyczne i podpowiedzieć, że w tym momencie kariery, kiedy następuje wyczerpanie pomysłów na teksty, zamiast izolować się jak Fisz, warto zaprosić na płytę innych raperów, zwłaszcza że wśród nich  Taco ma wbrew pozorom wielu fanów.

Ocena: 3/5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: