Płyty lat ’00-ych

22 Lip

Dekada pierwszych lat XX-wieku jest dla mnie o tyle kuriozalna, że zamiast decyzji zakupowych – świadomych, bądź nie – moją płytotekę wzbogacały – chciane, lub niechciane – darmowe egzemplarze promocyjne. Otrzymywałem je z racji wydawania książek o muzyce, podobnie jak dziennikarze muzyczni (których stawka wynosiła 20 zł za 1 recenzje i nic dziwnego, że uczynili oni sobie z egzemplarzy promocyjnych stałe źródło dochodu, chodząc do tego na darmowe koncerty, grzejąc się w blasku gwiazd sceny i z płytoteką niesprzedawalnych egzemplarzy). Mnie to raczej ominęło, stąd zwycięzcy są tacy sami, jak w poprzedniej dekadzie, choć płyty promocyjne Alanis Morissette dostawałem już od Pauliny Sylwin z Warner Music Poland, Paktofonikę od Rahima (Magika poznałem jeszcze w czasach Kalibra 44), a nagrania koncertowe Ewy Farnej promowałem od 2008 roku przy wsparciu jej fan klubu na kanale Youtube. Dlatego próżno wypatrywać w czołówce moich list drogich winyli Madliba, czy Animal Collective a ważni artyści dekady jak Kanye West zostali odsunięci na plan dalszy. Nawet tak popularni raperzy jak Eminem i O.S.T.R., znaleźli się w drugiej pięćdziesiątce, mimo że mam ich całe dyskografie na winylu.
W efekcie ułozone na podstawie ilości posiadanych egzemplarzy listy singli i albumów zamiast oddawać mój gust nawet w formie podświadomej, prezentują pierwszą dekadę XXI wieku taką, jaka naprawdę była. Złotą dla muzyki urban i R’N’B – jej brzmienie ukształtowały nagrania Destiny’s Child podobnie jak w poprzednich dziesięcioleciach Mariah Carey, New Order, ABBA i The Beatles. A więc jeśli hip-hop, to już mocno skomercjalizowany, w tym aż 6 wykonawców z Polski. Dla rocka był to już łabędzi śpiew, bo ostatnim albumem, którego słuchałem z poczuciem zaskoczenia od początku do końca był wydany 11 wrzesnia 2001 Toxicity grupy System Of A Down. Bowiem nagrania Kasabian czy White Stripes, mimo wysokiej jakości, są mocno osadzone w tradycji, a Under Rug Swept – ostatni dobry album Alanis Morissette, raczej od rocka odchodzi. Niemniej jednak pod koniec dekady mieliśmy próby reaktywacji rocka wśród najmłodszej publiczności, stąd film Camp Rock z udziałem Jonas Brothers i Demi Lovato, czy dysponująca niesamowitym glosem Ewa Farna – poczatkowo odrzucona przez polski Universal mimo wygrania w wieku 12 lat Szansy na Sukces.

Dla koncernów fonograficznych największym problemem dekady stał się jednak powszechny dostęp do darmowej muzyki z Internetu, przez co rynek płytowy przypominał dziurawą wannę do której dolewano wody przy okazji premier płytowych. Efektem tych turbulencji był stały spadek sprzedaży, powstrzymany dopiero na początku lat nastych, gdy pod wpływem prześladowania internautów za naruszanie praw autorskich, a także rynku reklam, ukształtowała się rynkowa cena plików cyfrowych, dużo tańsza od nośników fizycznych. Co ciekawe, na początku XXI wieku cena miesięcznego Internetu w Polsce wynosiła 1/10 średniej pensji. Dlatego musiałem korzystać ze stałego łącza do spółki z sąsiadem, bo miałem w pamięci obraz kolegi, któremu ojciec zamaszystym ruchem odłączał kabel z sieci, gdy pod koniec lat 90-tych przesadził ze ściąganiem darmowym mp3 z prograów Napster czy Kazaa.

Podrożał za to wstęp na koncerty, który jeszcze w latach 90-tych był 2 razy tańszy od płyt, co widać choćby w odkopanym niedawno filmiku z reakcją Kurta Cobaina z Nirvany na podniesienie w 1992 roku przez Madonnę cen biletów na koncerty powyżej sumy 20 dolarów. Zaletą darmowego dostępu do muzyki w Internecie jest za to mozliwość unikania kupowania „kota w worku” i podniesienie jakości całych albómów, bo np. takiej Britney Spears przed piosenką Toxic nie byłem w stanie na płytach długogrających słuchać.

110094251_209904757015144_2192100783063649744_n
1. Alanis Morissette – Under Rug Swept
2. Paktofonika – Kinematografia
3. Ewa Farna – Ticho
4. KanYe West – Late Registration
5. The Strokes – Is This It?
6. Norah Jones – Feels Like Home
7. Morrissey – You Are The Quarry
8. Destiny’s Child – Survivor
9. Beyonce – B-Day
10.Rihanna – Good Girl Gone Bad
11.Public Enemy feat. Parish – Rebirth Of A Nation
12.Ewa Farna – Mels Me Vubec Rad
13.Jay-Z – Blueprint 2: The Gift & The Curse
14.Beyonce – I Am Sasha Fierce
15.Ewa Farna – Virtualni
16.Lady Gaga – Fame/Monster
17.Sean Paul – Duty Rock
18.Onar – Osobiście
19.All Saints – Saints & Sinners
20.Kasabian – West Ryder Pauper Lunatic Asylum
21.Girls Aloud – Sound Of The Underground
22.Girls Aloud – What Will The Neighbours Say?
23.Basement Jaxx – Rooty
24.Outkast – Speakerboxx/The Love Below
25.WWO – We Własnej Osobie
26.50 Cent – The Massacre
27.Kylie Minogue – X
28.Beyonce – Dangerously In Love
29.Embrace – Drawn From Memory
30.Peja – Na legalu
31.Borixon – Rap daje mi siłę
32.U2 – How To Dismantle An Atomic Bomb
33.The Corrs – In Blue
34.Outkast – Stankonia
35.Rihanna – A Girl Like Me
36.Britney Spears – In The Zone
37.Wu-Tang Clan – The W
38.P.Diddy & The Bad Boy Family – The Saga Continues…
40.Black Eyed Peas – The E.N.D.
41.Missy Elliott – So Addictive
42.Ja Rule – R.U.L.E.
43.Kylie Minogue – Fever
44.Camp Rock – OST
45.Calvin Harris – Ready For The Weekend
46.Kelly Rowland – Simply Deep
47.Young Jeezy – Let’s Get It: Thug Motivation 101
48.KanYe West – College Dropout
49.Eminem – Encore
50.Snoop Dogg – R&G: Rhythm & Gangsta

1. Mariah Carey feat. Fat Joe & Jadakiss – It’s Like That
2. Mariah Carey – Loverboy
3. Destiny’s Child – Emotion
4. Mariah Carey – We Belong Together
5. Alanis Morissette – Hands Clean
6. Jewel – Stand
7. Missy Elliott – Get UR Freak On
8. Missy Elliott – 4 My People (Basement Jaxx RMX)
9. Kylie Minogue – In Your Eyes
10.Alanis Morissette – 8 Easy Steps

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: